fbpx
DOLAR 18,5538 0.18%
EURO 18,1903 0.1%
ALTIN 990,870,32
BITCOIN 359899-0,58%
Ankara
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

>
Bakan Bilgin: “Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak”

Bakan Bilgin: “Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak”

AK Parti’nin 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programı çerçevesinde Aydın’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyona dair açıklamalarda bulunarak, “Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak” dedi.

ABONE OL
23 Eylül 2022 00:00
Bakan Bilgin: “Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programı Aydın’da gerçekleştirildi. Program çerçevesinde Aydın’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Partili heyetle beraber DSİ Misafirhanesi’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, dünyada ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çekti. Türkiye’nin dünya genelinde enflasyon ile fazla iyi şekilde mücadele ettiğini anlatım eden Bakan Bilgin, “Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak” dedi.

 

“TARİHİ BİR ZAMANDAN GEÇİYORUZ”

Batı’nın her geçen gün hegemonyasını kaybettiğini ve bunu kabullenmediğini anlatım eden Bakan Bilgin, “Bu buluşmalar aynı zamanda siyasi etkileşim anlamında fazla değerli. Burada size Türkiye’nin nerede durduğuna dair bazı konuları paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler’de ortaya koyduğu meseleler ve sorunların nasıl çözümleneceğine dair önemli bakış açısını ortaya koydu. Bütün krizler Batı’nın hegemonyasının çöküşü olarak değerlendirildi. Bu son yüzyılda Amerikan hegemonyasının da çöküşü gerçekleşti fakat bunlar çökerken aslında eski usulle kabullenmemeye devam etti. Yani Batı, ekonomik üstünlük ve sömürüsünü artırdığı süreçte bu bağımlılık ilişkilerini kaybediyor. Ama kendi konumunu bir müddet daha sürdürmenin yolunu öbür yerlerde arıyor. Baskı ve şiddet araçlarıyla bunu sürdürmek istiyor fakat yanlış bir yolda ilerliyor. ABD ise aynı şekilde dünyada savaşlar çıkartıyor, iç savaşlar çıkartıyor. Terörü de bu yüzden destekliyor. İstikrarsız hale getirdiklerini kendine bağımlı hale getirmek istiyor.

Ortadoğu’da egemenlik ilişkisini devam ettirmek istiyor. Bütün bunlar Batı’nın krizini devam ettiren gösterge. Bütün dünya değişiyor. Batının gücü doğuya kayıyor. Batılı ilim adamlarına göre Çin yükseliyor. Şimdi ise tüm Asya ayağa kalkıyor. Hindistan yükseliyor. Ortadoğu değişiyor. Batı eski düzenle kurduğu hakimiyetini kaybedeceğini görünce şiddete dayalı politikasını sürdürüyor. Ama karşısına Türkiye çıkıyor. En son 15 Temmuz’da darbe ile Batı, militarizm gücünü kaybetti. Türkiye bağımsızlık doğrultusunda gücünü ortaya koydukça, Batı’nın bu siyasetine Türkiye’den yanıt geldi. Dolayısıyla dünyanın değiştiğini, Batı kendi hegemonyasının değiştiğini kabul etmek zorunda. Zaten kabul edecek fakat dünyaya kanlı savaşlar yaşatarak değil. Tarihi bir zamandan geçiyoruz. Ama dünya yeni bir döneme, barışa, huzura, bu sömürü ilişkilerinin bittiği döneme girecek. Bunu Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde de gördük. Biz yaklaşık 100 yıl Batı yörüngesinde kalmış bir ülkeyiz. Bağımsız Türkiye lafını, siyasette bir paha haline Türkiye’nin milliyetçileri ve muhafazakarları yapıyor. Dolayısıyla yeni bir devre başlıyor, biz siyaset yapıyoruz. Toplumumuzun sorunlarını çözmek zorundayız. Bu bakımdan Türkiye’nin sorunlarının üstesinden gelmek hem sorumluluğumuz hem görevimiz” dedi.

 

“ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceklerine vurgu yapan Bakan Bilgin, “Pandemiden sonra dünyada meydana gelen iki aka hadise var. Biri enerji, ikincisi ulaştırma sistemleri ile ortaya çıkan üretim problemi ve enflasyon. Enflasyon en fazla bizi etkiliyor. Çünkü enflasyonun ABD’de yüzde 7 olması fazla ciddi problem fakat orası 20 trilyon dolardan fazla ekonomi. Türkiye 1 trilyon değerde buna rağmen Türkiye enflasyona karşı güçlü bir mücadele veriyor. Bunda iki yaklaşım var. Birisi ekonomiyi soğutup, daraltarak mücadele etmek. Diğeri büyüyerek, üreterek, ihracat yaparak. Türkiye bu ikincisini yaptı. Bunun bir bedeli mevcut tabii. Türkiye Devleti de bu konuda fazla kararlı olarak ücretlerimizi koruyan bir sosyal siyaset uyguluyoruz.

Türkiye tarihinde ilk kere asgari ücret yüzde 50 oranında arttı. Baktık yetmedi daha sonra yüzde 30’luk bir artış daha yaptık. Yani matematiksel olarak yüzde 80 oranında bir asgari ücret artışı yaptık. Aralık ayı geliyor, yeniden değerlendirip konuşacağız. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Adil bir şekilde herkese ilave gösterge vereceğiz. Kamu çalışanlarımızla yaptığımız sözleşmede belirlediğimiz ilkeleri gerçekleştirdik. Enflasyon farkında refah payını içeren düzenleme yaptık” dedi.

Konuşmasında EYT meselesine de değinen Bakan Bilgin, “EYT meselesini çözeceğiz. Aralık ayında Meclise intikal ettireceğiz. Onu tarihe karıştırıyoruz. Taşeron işçiliğinden geçmeyen yaklaşık 90 bin benlik bir kitle var. Onların sorunlarını çözüyor, kamuda kadroya alıyoruz. Dolayısıyla Türkiye tüm sorunlarını çözüyor. Bunları seçim kazanmak için mi yapıyoruz. Hayır, biz zaten seçimi kazanacağız fakat bunları görevimiz olduğu için yapıyoruz. Milletimiz endişe etmesin bu enflasyonu da çözeceğiz. Çünkü Türkiye, ekonomiyi geliştirerek, büyüyerek bu sorunları aşacak. Dünya krizi derinleşerek artıyor fakat Türkiye büyüyerek bu krizi aşacak” dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise, “Her şeyi kampanya süreci ile ortaya koyarsınız. Biz de 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları olarak kampanyamıza başladık. Sokak sokak gezerek halkımızı dinlemeye devam edeceğiz. Hem 2023’e kadar hem de 2023 seçimlerinden sonra neler yapacağımızı halkımızla paylaşma imkanı bulacağız. Bunu daha da artırarak yolumuza devam edeceğiz. Bu ivmeyi 2023 seçimlerinden sonra yeni vizyonla devam ettireceğiz. Cumhur İttifakı olarak fazla hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bu ülkenin önünü fazla daha ileri açmak için 20 senedir önemli mesafeler kat ettik. İnşallah 2023’ten sonra Türkiye’nin yeni bir yüzyılı başlıyor. Bu buluşmalar ile milletimizle birebir diyaloğu daha da artırarak aleni farkla seçimi kazanacağız, aleni farkla birinci olacağız” dedi.

Programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanı dizi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti MKYK üyeleri, AK Parti Aydın, Muğla, İzmir, Manisa ve Denizli milletvekilleri, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık ile Cumhur İttifakı üyesi partilerin üyeleri katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.