fbpx
DOLAR 18,6472 0.03%
EURO 19,6423 -0.25%
ALTIN 1.076,340,44
BITCOIN 3204071,95%
Ankara
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

>
Gizli tanık her şeyi deşifre etti! Kandil’e para trafiğinde çarpıcı HDP detayı

Gizli tanık her şeyi deşifre etti! Kandil’e para trafiğinde çarpıcı HDP detayı

Haber 7 - Terör örgütü PKK'nın mali yapılanmasında Kandil'e aktarılan para trafiği konusunda gizli tanık çok çarpıcı detayları paylaştı.

ABONE OL
17 Ekim 2022 11:00
Gizli tanık her şeyi deşifre etti! Kandil’e para trafiğinde çarpıcı HDP detayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PKK’nın mali yapılanmasının ortaya konulduğu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şok bilgiler yer aldı.

Gizli tanık Ulaş, her yerel seçim zamanında imardan mesul başkan yardımcılıklarına getirilecek belediye meclis üye kişinin, Türkiye KCK maliyesi tarafından belirlendiğini söyledi. Murat Karayılan ve KCK benzer başkanlığının onayından geçerek göreve başlandığını kaydeden gizli tanık, imardan mesul başkan yardımcılarının belediye tarafından düzenlenen tüm ihalelerden mesul olduğunu anlatım etti. Gizli tanık, başkan yardımcılarının KCK Türkiye maliye sorumlusu ile beraber amel insanları ile ön görüşme yaptıkları ve örgüte aktarılacak nakit miktarlarının belirlenmesi ile görüşmelerin gizlilik çerçevesinde nasıl gerçekleştiğine ilişkin bilgiler verdi.

“İŞ İNSANLARI İLE GÖRÜŞME”

İhalelerin yapılacağı tarihten önce imardan mesul başkan yardımcısının KCK Türkiye maliye sorumlusu ile beraber amel insanları ile ön görüşme yaptığı, bu görüşmelerde ihalenin kesin verileceği amel insanlarından örgüte verilecek nakit miktarının belirlendiğini anlatan PKK üyesi gizli tanık, “bu miktar ilerleyen günlerde temin edilir ve ihale bu kişiye verilir. Bu işlem tüm ihalelerde geçerlidir. Resmi kayıtlı bir evraka dayanmayıp tüm görüşmeler karşılıklı olarak sima yüze konuşularak yapılır.

Yapılan bu görüşmeler belediye binalarında, lüks otellerde veya restoranlarda gerçekleştirilir. Sebebi ise polis takibinden veya denetimden kurtulmaktır. İmardan mesul belediye başkan yardımcılarının kendi aralarında devre sözcüleri vardır. Murat Munzur Satıcı, Necat Parıldar gibi. HDP-DBP’nin kazanmış olduğu belediyelerden gelen paralar bu sözcülerde toplanır ve dijital ortamda kayıt altına alınır. Bu paralar Türkiye KCK maliye sorumlusuna teslim edilir. Maliye sorumlusu güvenli, sağlam, örgüte bağlı amel insanlarına bu paraları bir süreliğine geçici olarak dağıtır. Kandil’in toplanan paraları maliye yapılanmasından istemesi durumunda birkaç yol ve yöntem ile bu paraları Kandil’e aktarır” dedi.

HDP MİLLETVEKİLLERİ KANDİL’İN KURYELERİ

Kandil’e nakit aktarılma yöntemini anlatan gizli tanık iddianamede yer meydan ifadesinde, HDP milletvekili veya güvenilir kuryeler üzerinden Kandil’e gönderildiğini, işadamlarının belirli miktarlarda parayı üzerlerinde taşıyarak Irak’a giderek orada bulunan önceden randevulaşılmış örgüt mensupları ile görüşüldüğünü ve getirdikleri paraları teslim ettiklerini belirtti. Türkiye’de bulunan amel adamlarının bu paralarını kendi hesaplarına yatırarak Irak’tan çekmek suretiyle nakit aktarımı yapıldığını da anlatan gizli tanık, aynı zamanda Türkiye’de bulunan amel adamlarının gene Irak’ta bulunan öbür amel adamının hesabına paraları bankalar üzerinden gönderdiğini de söyledi.

Gizli tanık, “Daha sonra bunlardan alarak kuryeler aracılığı ile Kandil’e aktarılır. KCK Türkiye maliyesinin topladığı paraların bir kısmını muhtelif amel alanları üzerinde işleterek yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlarla daimi gelir elde etmektedir. Bu yatırımlar arasında, marketler, galeriler, vasıta kiralama şirketleri, dolmuş hatları, akaryakıt istasyonları, inşaat şirketleri, kafeler, kuyumcular, müteahhitler gibi örgüt tarafından güvenilen şahıslar aracılığı ile daimi bir mali gelir sağlanır. Bunun yanında HDP-DBP belediyelerinin bulunduğu illerdeki spor kulüplerine belediye bütçesinden yardım adı altında yüksek miktarlarda nakit transferi yapılarak bu paraların sportif faaliyetler adı altında harcama kalemi olarak gösterilmektedir” diye konuştu.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI BİR MAAŞLARINI KCK’YA AKTARMAK ZORUNDA

Yüksek meblağların döndüğü alanların KCK maliyesi açısından önemli bir gelir kaynağı olduğunu aktaran gizli tanık, belediye çalışanlarının bir maaşlarının KCK Türkiye umumi maliyesine aktarmak ve örgüt güdümündeki fiil ve etkinliklere katılmak zorunda olduğunu söyleyerek, “HDP-DBP’nin kazanmış olduğu tüm belediyelere ait bölgelerde yer meydan park ve bahçeler içerisindeki işletmelerin açılması için verilecek olan izinler ve ruhsatlar üzerinden de belirli bir gelir elde edilmektedir. Bu gelir KCK Türkiye maliyesine aktarılır. Belediyelerde vazife yapan tüm personel belediye benzer başkanı ve yardımcıları dâhil yılda bir defaya mahsus bir maaş tutarındaki miktarı KCK Türkiye umumi maliyesine aktarmak zorundadır. Ayrıca belediyede memur olarak vazife yapan kişiler içerisinde örgüte yakınlığı ile bilinen kişiler de yılda bir kere olmak üzere bir maaş tutarındaki miktarı aktarırlar. Bu belediyelerdeki nakit aktarımını yapan çalışanlar aynı zamanda bulundukları illerde örgüt güdümündeki fiil etkinliklere katılmak ve düzenli olarak örgütün gazete, dergilerine abone olmak zorundadır. Maliye alanında faaliyet yürüten örgüt üyeleri birbirini iyi tanıyan ve daimi birbirleri ile toplantı yapan kişilerdir. Bu toplantılarda amel dünyası üzerinde ve nakit kalemleri noktasında değerlendirmeler yaparak stratejilerini belirler. 

Maliye alanındaki şahıslar kendi içinde öbür alanlardan özerk hareket eder. Siyasi partilere (HDP-DBP) devlet tarafından hazine üzerinden aktarılan bütçenin de harcama dağılımını gene örgütün maliye alanı belirlemektedir. HDP-DBP umumi saymanları yaptıkları faaliyetleri SD bellek kartına yükler. Belediyelerde imardan mesul belediye başkan yardımcısı yapılan tüm nakit aktarımının kayıtlarını dijital ortamda veya gene dijital bellek kartları içerisinde tutarlar” ifadelerini kullandı.

 

 

KAYNAK: SABAH

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.