fbpx
DOLAR 18,6436 0.01%
EURO 19,6765 -0.09%
ALTIN 1.081,880,97
BITCOIN 3199381,36%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

>
HABERLER || Ev sahiplerinin istekleri şaşırttı! Yeni şart…

HABERLER || Ev sahiplerinin istekleri şaşırttı! Yeni şart…

İstanbul'da yüksek fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni şartlar ortaya koymaya başladı.

ABONE OL
6 Ekim 2022 00:00
HABERLER || Ev sahiplerinin istekleri şaşırttı! Yeni şart…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kiralık ilanı veren bazı hane sahiplerinin, maaş bordrosu, kredi notu gibi kriterler tepkilere sebep oldu. Ev sahiplerinin yaptırımla karşı kaşıya kalabileceğini hatırlatan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu, “Hukuka aykırıdır bu. Kimse kimsenin maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” dedi.

Son zamanlarda kiralık hane sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık hane arayan vatandaşların hane bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de hane sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı şartlar eklendi. İlanlarda uygar durumdan maaş bordrosuna, meslekten, kredi notuna kadar kadar yeni şartlar sıralandı. Bunlara ilave olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da en az 2-3 depozito gibi şartlar ise şimdi hane arayanları, daha da zor durumda bıraktı. Başakşehir’de bulunan bir hane ilanında; kiracının kredi notu ibraz etmesi mecbur tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir öbür kiralık evden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 yıllık aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı ilan şartlarında yer aldı.

“ARTIK İŞİN DOZUNU KAÇIRDILAR”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, anormal taleplerle karşılaşıldığında şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara aykırı sözleşme mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım hane kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince hane sahibi, ‘ben avukata vermem’ diyor. Çok uğraştırır beni sonra diyor ve ona kiralamıyor. Daha önce bir emsal karar var. Eşitlik ve insan hakları kurulumuz öğrenciye hane kiralamayan hane sahibine ceza uyguladı. Bu cin durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız mutlaka İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na internet üzerinden fazla kolayca şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Yani pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Böyle bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır ” diye konuştu.

“ÇOK AĞIR KOŞULLAR İLERİ SÜRÜYORLAR”

Kiralık hane sorununu kızıştıran, hane sahiplerini kışkırtanların bazı emlak komisyoncularının olduğunu düşündüğünü anlatım eden Ağaoğlu, “Onların da gayrimenkul ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Çünkü o yetki belgesine sahip olanlar bilirler ki; hukuka aykırı işlem yaptıkları takdirde o yetki belgesi, yani gayrimenkul ticareti ruhsatı iptal edilebilir. Bazı emlakçılar o kadar abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve hane sahiplerini de kışkırttılar ki, 1 yıllık peşin isteniyor. 1 aylık kira komisyonu yerine 2 aylık komisyon isteniyor. Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor. Çok ağır koşullar ileri sürüyorlar. Ben bu cin kışkırtma yapan ve durumu fırsata çeviren kişilerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki belgesine sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki belgesine sahip olan biri bilir ki, hukuka aykırı kontrat maddeleri geçersizdir. O hiçbir hüküm anlatım etmeyeceği gibi şikayet edildiği takdirde Ticaret Bakanlığı’nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, yani ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir” şeklinde konuştu.

“BU BİLGİLERİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLLER”

Ağaoğlu,” Bu cin anormal taleplerle karşılaşan kiracı adayları kendilerini yılgınlık, bezginlik içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Ticaret Bakanlığı’nın reklam kurulu şikayeti dedikleri zaman şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine yaptırım uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ayrıca İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da internet üzerinden şikayetlerini yaparlarsa bu cin tavır sergileyen gerek emlakçılar gerekse hane sahipleri yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka aykırıdır bu. Ayrıca hiç kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O kişilerin özel hayatıyla ilgili, kişisel veri ile ilgili bir durumdur. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” diyerek sözlerini noktaladı.

“AYLIK GELİR, MAAŞ BORDROSU SORULMASI YANLIŞ”

17 yıldır emlakçılık yaptığını belirten Zühtü Güldibi bu cin ilanları kendisinin de fazla gördüğünü söyleyerek, “Bunlar yanlış ve yasal değil. Burada ikilik ve insanlar arasında ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız biricik şey şu tutacak olan kişiye sadece nazikçe mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye sorma şansımız yok” dedi. Bazı meslek gruplarına hane sahiplerinin hane kiralamak istemediğini anlatım eden Güldibi, “Aylık gelir, maaş bordrosu sorulması yanlış. Çocuk 7 olur, 15 olur. Sen burada kişiye ‘kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ demek olmaz. Yani bu zaten ayıp şeyler. Kiracılık zor bir şey” diye konuştu. Bundan 10 yıl önce kiralık hane sayısının fazla olduğunu söyleyen emlak Güldibi, “O dönemde ben şunu dedim. Kiracılarınızla fazla iyi geçinin. Kiracı bulma şansınız yok. Şimdi de tam tersi oldu. Şimdi de yani daire sahiplerinizle fazla iyi geçinin, daire yok” ifadelerini kullandı. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.